„Syd Barrett & Pink Floyd. Mroczny świat” Julian Palacios. Dark Side of The Floyd.

phpThumb_generated_thumbnailjpg

Tytuł: Syd Barrett & Pink Floyd. Mroczny świat.
Autor: Julian Palacios
Ilość stron: 592 + 3 x 8 zdjęć
Wydawnictwo: Sine Qua Non

Zakładając zespół Pink Floyd, Syd Barrett był jeszcze studentem akademii sztuk pięknych. Pierwszy raz sięgnął po sławę nie mając nawet skończonych dwudziestu lat. Jego błyskotliwe teksty i tworzona pod wpływem narkotyków muzyka, dały początek rodzącemu się wtedy ruchu psychodelicznego. Roger Keith Barrett urodził się 6 stycznia 1946 w domu przy Glisson Road w Cambridge jako czwarty z piątki dzieci Winifred i Arthura Maxa Barrettów. Rodzina Barrettów była średnio zamożna, Arthur Barrett był cenionym patologiem, pracownikiem uniwersytetu w Cambridge. Rodzice Rogera umożliwili swoim dzieciom rozwijanie muzycznych talentów. Roger oraz jego młodsza siostra Rosemary brali nawet udział w lokalnym konkursie dla uzdolnionych dzieci. Arthur Barrett zmarł, gdy Roger miał szesnaście lat. Syd Barrett od dzieciństwa przyjaźnił się z dwiema osobami, które spotkał później w zespole Pink Floyd – Rogerem Watersem oraz Davidem Gilmourem. Z tym drugim zżył się szczególnie podczas nauki w College of Arts and Technology. Spędzali mnóstwo czasu, ucząc się razem gry na gitarze oraz wspólnie występując.  Jednak jaka jest prawdziwa historia tego nietypowego i jednego najbardziej wpływowych muzyków w historii psychodelicznego rocka?

Widząc w nowościach wydawniczych SQN-u ten tytuł, byłam pewna, że nie będzie to żadna łatwa ani przyjemna lektura, biorąc pod uwagę to jak trudną osobowością był sam Barrett. Niby mówi się, że każdy geniusz ma swoje szaleństwa i tak dalej, ale ile ludzi, tyle tych szaleństw. Syda Barretta poznałam przy okazji seansu kilku dokumentów muzycznych, w tym właśnie o Pink Floydach. Pojawił się również we wcześniejszych książkach o Floydach, które miałam przyjemność czytać ( Prędzej świnie zaczną latać, Pink Floyd o robakach…). Jak jednak wiadomo nie da się wszystkiego powiedzieć w jednej książce czy dokumencie bo musiałoby to trwać naprawdę długo. Tym razem jednak dostaliśmy ponad 590 stron o Barrettcie, Pink Floydach i wiele wiele więcej. Bez zdradzania zbyt wielu informacji, na wstępie mogę wam powiedzieć, że ta książka to naprawdę pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów muzyki zarówno zespołu Pink Floyd, jak i tych, którzy tylko lubią o nich czytać. Tutaj nie ma żadnego ułatwienia, żadnego ukrywania ciemnych stron. Wszystko jest wyłożone czytelnikowi prosto i szczerze. Julian Palacios tworzył tę książkę przez dekadę i nie widzę możliwości skrytykowania czegoś tak dopracowanego. Mroczny świat jest skarbnicą wiedzy nie tylko o ww. Barrecie i Floydach, ale i o początku i końcu brytyjskiego Lata Młodości. Zajmująca lektura, momentami przerażająca, biorąc pod uwagę to co działo się z Sydem i zespołem.

Dlatego jeśli wasz brat/ chłopak/ mąż/ żona/ siostra/ KTOKOLWIEK interesuje się takimi książkami, to jest to naprawdę bardzo dobry pomysł na prezent świąteczny zwłaszcza, że zbliżają się mikołajki ( zgroza) i czas pomyśleć o prezencie.

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Sine Qua Non.

Wam życzę udanych ostatków i zapraszam na więcej.

 

Hasacz.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s