Jeanette Winterson „Zimowa opowieść: Przepaść czasu” czyli Szekspir inaczej, ale czy lepiej?

678617-przepasc-czasu-zimowa-opowiesc

Tytuł: Opowieść zimowa. Przepaść czasu.
Autor: Jeanette Winterson
Ilość stron: 310
Wydawnictwo: Dolnośląskie [Grupa Wydawnicza Publicat]

Z okazji przypadającego w 2016 roku 400-lecia śmierci Szekspira brytyjski wydawca Hogarth Press zaprosił do współpracy bestsellerowych pisarzy. Powierzył im opowiedzenie na nowo najbardziej znanych dzieł wielkiego dramaturga. Owocem ich pracy i talentów literackich jest kolekcja współczesnych powieści, które zostaną wydane w kilkunastu językach na całym świecie. W Polsce książki ukażą się nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego pod szyldem PROJEKT SZEKSPIR.

Cały projekt został objęty patronatem medialnym przez Lubimyczytać.pl, AMS i British Council. Partnerem projektu jest Matras S.A.

– opis pochodzi z oficjalnej strony projektu, którą znajdziecie TU.

 

Leo to porywczy właściciel doskonale prosperującej firmy Sycylia, niestety jego małżeństwo weszło w ten okres, kiedy mówi się otwarcie o kryzysie . Żona biznesmena, MiMi, spodziewa się drugiego dziecka, którego on sam nie chciał. W mężczyźnie narasta obsesja i gniew, do furii doprowadza go fakt,że miedzy Ksenem a jego żoną zawiązał się romans i to jego dziecko nosi MiMi. Każdy wulkan kiedyś wybucha. Szczególnie te aktywne. Kiedy jego furia sięga zenitu, staje się jasne, że echo tejże wściekłości rozbrzmiewać będzie jeszcze przez długie lata, a jej konsekwencje odczują wszyscy w otoczeniu mężczyzny.

Przepaść czasu to zdecydowanie powieść, która nie pozostanie bez echa w głowach czytelników. Jeanette Winterson stworzyła zupełnie nową, całkowicie współczesną wizję tragikomedii Szekspira, która mówi o konflikcie rodzinnym, porzuceniu, skomplikowanych związkach międzyludzkich. Panuje tutaj klimat mroczny i momentami bardzo ciężki. Sam język jest prosty, chwilami bardzo wulgarny jest przeciwwagą dla bardzo poważnych, niemal filozoficznych przemyśleń bohaterów. Możliwe, że nie każdemu przypadnie ona do gustu ze względu na swoją prostotę w całym zamieszaniu fabularnym.

Ludzie często dzielą się na dwie grupy w stosunku do dzieł Szekspira. Jedni uważają go za mistrza dramatu i komedii, inni jednak uważają, że facet taki wybitny nie był, a jego dzieła to pomyłka. Po części znajduję w grupie, która twórczości Anglika nie uznaje za nic wybitnego. Jedynie Coriolanus i Hamlet to dzieła, które jestem w stanie uznać. Ale takie tragedie jak Romeo i Julia czy Makbet przyprawiają mnie o ból głowy. Niestety. Jednak dzięki temu co przyszło mi przeczytać, dzięki Wydawnictwu Dolnośląskiemu, to kawał doskonałego dzieła szekspirowskiego przepisanego na współczesną modłę, ale z zachowaną pierwotną fabułą i postaciami. Idealnie wyważona akcja, która rozwija się stopniowo i równie stopniowo porywa czytelnika. Pytanie tylko czy porwie was?

 

Za książkę gorąco dziękuję Wydawnictwu Dolnośląskiemu [ Grupie Wydawniczej Publicat]

 

Was zapraszam jeszcze, za moment do wzięcia udziału w rebelii.

 

Hasacz.

Reklamy

7 uwag do wpisu “Jeanette Winterson „Zimowa opowieść: Przepaść czasu” czyli Szekspir inaczej, ale czy lepiej?

  1. Ogólnie jestem zdania, że dramaty powinno się oglądać na deskach teatru, bo czytanie ich jest męczące. Ale robię wyjątek właśnie dla „Hamleta” i jeszcze dla „Wesela” Wyspiańskiego. Muszę się jeszcze zapoznać z „Coriolanusem”, najchętniej bym obejrzała to przedstawienie, gdzie występował Tom Hiddleston – może kiedyś będzie okazja, bo ponoć puszczają to w kinach 😀

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s