Przedpremierowo: „Drobne występki w czasach obfitości” Matthew Kneale.

drobne-wystepki-w-czasach-obfitosci-b-iext29829980

Tytuł: Drobne występki w czasach obfitości
Autor: Matthew Kneale
Ilość stron: 288
Wydawnictwo: Wiatr od Morza
Data premiery: 23 listopada 2015

Matthew Kneale’a mogliście poznać, jeśli czytaliście jego głośnych Anglików na pokładzie. Jednak w tym zbiorze opowiadań autor nie porusza kwestii geopolityki czy innych około politycznych tematów. Skupia się jedynie na mniejszych, dla niego o wiele istotniejszych sytuacjach z życia bohaterów, zróżnicowanych etnicznie. Każde opowiadanie jest bardzo dopracowane. Narracja jest wręcz mistrzowska i ujmuje typowym dla tego autora urokiem, momentami też dramatyzmem. Fabuła każdego opowiadania jest niesamowicie intrygująca, a pointy na końcu są wręcz…niewiarygodne. Uświadamiają nam, że nasze własne grzeszki, nad którymi często przechodzimy do porządku dziennego, również mogą być chorobą toczącą współczesny świat. Sam zbiór opisanych tu drobnych występków jest nad wyraz bogaty: próżność, cynizm i małostkowość, niezrozumienie i pogarda dla obcych kultur, czy wreszcie powierzchowna wiara lub traktowanie Boga jak złotą rybkę – to zaledwie kilka przykładów. Co ciekawe, w literackim lustrze, które Kneale nam podsuwa, szczególnie odpychające wydaje się odbicie Ameryki i Europy – czy sami odważymy się w nim przejrzeć.

Jakie były wrażenia po lekturze? Powiem szczerze, że to było moje pierwsze spotkanie z twórczością Kneale’a i nie wiem jak powinnam się do tego odnieść. Z jednej strony każde jedno opowiadanie to niesamowita lektura, choć boleśnie krótka – stąd moje niezbyt przychylne nastawienie do zbiorów opowiadań – z drugiej zaś strony, barwny język autora naprawdę ujmuje do tego stopnia, że każde opowiadanie wydaje się mieć idealną długość. To trochę zawiłe w swojej prostocie, ale tak właśnie funkcjonuje twórczość Kneale’a. Taka jest przynajmniej moja opinia. Ogromnym plusem tych opowiadań jest to, że jeśli nie macie ochoty nie musicie czytać tego od początku do końca. Możecie zacząć, od którego opowiadania chcecie. Kolejność nie ma znaczenia. Całkiem szczerze mogę powiedzieć, że te opowiadania to tak naprawdę festiwal ludzkich słabości, a to w jaki sposób ukazane zostają niektóre narody…daje do myślenia.

Książkę polecam szczególnie tym, którzy cenią sobie literaturę wartościową, niosącą ze sobą jakieś przesłanie. To książka, obok której nie przechodzi się obojętnie, chociażby dlatego, że każde z dwunastu opowiadań, to mała perełka literacka.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Wiatr od Morza.

Wam życzę udanego tygodnia ( może i długiego weekendu ) i zapraszam na kanał, gdzie jest już nowy filmik.

Hasacz.

Reklamy

6 uwag do wpisu “Przedpremierowo: „Drobne występki w czasach obfitości” Matthew Kneale.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s