” Przywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux pas i inne historie” Łukasz Walewski czyli o tym, że nawet ludzie szczytu powinni nauczyć się pewnych zasad dobrego wychowania.

przywitaj-sie-z-krolowa-front-tw-1500px

Tytuł: Przywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux pas i inne historie
Autor: Łukasz Walewski
Ilość stron: 340
Wydawnictwo: SQN

Każdy z nas kiedy strzelił gafę tak dużą, że czerwienią się uszy. Politycy też ludzie, podobnie jak cała reszta pierwiosnków w rządach i nie tylko. Bo wiecie…Kiedy w XVII wieku w wąskiej haskiej uliczce spotkali się francuscy i hiszpańscy dyplomaci, trzeba było rozbierać ogrodzenie, aby nikt nikomu nie musiał ustępować miejsca. Teraz jakiś buc napisze post na twitterze czy innym facebooku i skandal na skalę międzynarodową. Ręce opadają. Zresztą…komu potrzebny internet, wystarczy wysłać byłego prezydenta Polski, żeby wpisał się do księgi kondolencyjnej czy popatrzeć jak uśmiechnięta Angela Merkel pije piwo w Dachau. I to nadal nie wszystko. W książce o wdzięcznym tytule Przywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux pas i inne historie znajdziecie całkiem przydatne kompendium wiedzy o kulturze, której często nam brakuje. Przewodnik po świecie savoir vivre’u.

Zapytacie pewnie po co to komu? Jak się okazuje jest wiele osób, które tego potrzebuje i nie jest to tylko skierowane właśnie do polityków, ludzi na wysokich urzędach czy osób publicznych, ale i do zwykłych ludzi, którzy często okazują się robić rzeczy, które tylko przynoszą wstyd. Jak rzecze opis na tylnej okładce:

W jakim porządku witać gości?
Czego nie dawać w prezencie?
Jak wznosić toasty?
Dlaczego jeden z najdroższych obiadów w historii kosztował aż 570 tysięcy dolarów?
Dlaczego Bronisław Komorowski ukradł kieliszek królowej, a Andrzej Duda wpadł w pułapkę z uściskiem dłoni?
Co otrzymał w podarunku Donald Tusk poza kompletem ołówków?
Jak zareagował Fidel Castro na hasło „Zjesz i sobie pojedziesz” podczas Szczytu Narodów Zjednoczonych?
Kto przepraszał królową Elżbietę II za nazwanie jej „mruczącą kotką”?

Swoją drogą nazywanie Elżbiety II mruczącą kotką wywołało u mnie dziwny dreszcz przerażenia. Wracając jednak do książki. Sama w sobie jest bardzo użyteczna i jej wielkim plusem jest to, że czyta się ją naprawdę dobrze. Prawie jak powieść i w tej kwestii całkowicie zgadzam się z panem Piekarskim (ambasador ad presonam, blurb na okładce). Książka jest wydana bardzo precyzyjnie, wizualnie z zewnątrz wygląda jak powieść, która opowiada o perypetiach ludzi pracujących dla Królowej brytyjskiej, wewnątrz za to nieuważnych czeka niespodzianka, ponieważ to nie powieść, a zbiór anegdot i historii z czasów wcześniejszych jak i współczesnych.

Podsumowując: Książka może być momentami szokująca jeśli żyje się pod kamieniem ( czyli tak jak hasacz telewizji się nie ogląda ), a jednocześnie można się naprawdę uśmiać z tego co wyprawiają ludzie na tak wysokich stanowiskach. Warto przeczytać tę książkę, chociażby po to by nie popełniać nich samych gaf.

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Sine Qua Non ❤

Wam życzę zaczytanego dnia.

Hasacz.

Reklamy

3 uwagi do wpisu “” Przywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux pas i inne historie” Łukasz Walewski czyli o tym, że nawet ludzie szczytu powinni nauczyć się pewnych zasad dobrego wychowania.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s