Carole DeSanti „Namiętności Eugenii R.” czyli o powieści, która poruszyła hasacza.

794d53bbb12b3008a2e06af49f8ec77f0b67119b
Tytuł: Namiętności Eugenii R.
Autor: Carole DeSanti
Ilość stron: 392
Wydawnictwo: Książnica [ Grupa Wydawnicza Publicat ]

Francja tuż przed rozpoczęciem wojny z Prusami i przed Komuną Paryską. Gigantyczne fortuny, a obok nich skrajna nędza. Dekadencja domów uciech cielesnych i zażywających uciech bon vivantów. W tym samym czasie trafia tam młodziutka dziewczyna, a jej los splótł się z dramatycznymi wydarzeniami, które wstrząsnęły Paryżem.
Eugenia Rigault to prosta wieśniaczka z Pirenejów. Wyjeżdża za ukochanym mężczyzną do stolicy. Porzucona, ciężarna i bez grosza przy duszy, ląduje na bruku. Zmuszona przez los, zaczyna zarabiać na ulicy jako prostytutka. Mozolnie pnie się w hierarchii zdobywając całkiem spory majątek, co pozwala jej na rozpoczęcie walki o prawa do córki, którą pozostawiła w przytułku niedługo po porodzie.Kiedy bramy osaczonego przez Prusaków Paryża zostają zamknięcie, Eugenia musi dokonać wyboru między dawnym kochankiem a nową miłością, między bolesną przeszłością a niepewną teraźniejszością. Czy ratować siebie i dziecko czy wybaczyć dawnemu kochankowi, który popchnął ją do upodlenia?

Carole DeSanti idealnie oddała klimat ogarniętego wojną Paryża i dramatycznego przebiegu życia pewnej dziewczyny, która na skutek paskudnego zbiegu okoliczności, musiała parać się prostytucją by przeżyć. Do tego przedstawienie uczuć matki, która kocha swoje dziecko, ale nie jest w stanie zapewnić mu dobrego życia i musi zostawić je w przytułku. Nie należy się spodziewać po tej książce ckliwego romansu, który doprowadza do łez czy sprawia, że czytelnik zakochuje się w głównej damskiej czy męskiej postaci. Owszem odczuwa się sympatię do pewnych postaci, mniejszą bądź większą. Jednak nie można się spodziewać niczego typowego dla romansu. W moim odczuciu – osoby, która nienawidzi czytać romansów czy powieści obyczajowych – mogę powiedzieć, że Namiętności Eugenii R. to nieco zwodniczy tytuł. Owszem mamy tu główny wątek miłości i porzucenia, typowy dla ckliwej powieści miłosnej, ale wszystko to jest otulone aurą wojny, skrajnych przepaści między warstwami społecznymi oraz dramatu samotnej matki. Wątek prostytucji był tu równie znaczący dla całej powieści. Intrygi, planowanie lepszego życia, odzyskania dziecka. Powiem szczerze, że nie spodziewałam się czegoś tak zajmującego po książce z takim tytułem. Carole doskonale uplotła nić intryg, nieszczęść, rozwijającej się miłości i dramatów, które przewijały się przez całą powieść. Czy polecam? Oczywiście. Czy każdemu? Nie koniecznie. Nie każdemu może odpowiadać osobliwy styl autorki, ale jeśli się skusicie, jestem pewna, że nie pożałujcie.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Książnica [ Grupie wydawniczej Publicat].

Hasacz.

Reklamy

6 uwag do wpisu “Carole DeSanti „Namiętności Eugenii R.” czyli o powieści, która poruszyła hasacza.

  1. KONIEC. Przestaję wchodzić na hasaczowego bloga. 😡 Namawiasz mnie do złego. Przeczytałabym. Kurczę. Przeczytałabym! No ale nie mam czasu! I wcale nie zaopatrzyłam się już w całą serię tego PM Nowaka. Nie, wcale. Chyba sobie zrobię na blogu serię postów ‚bo Hasacz poleca’.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s