Premiera: „Między światami. Moje życie i niewola w Iranie.” Roxana Saberi. Rzecz o niewoli, dramatycznej walce o przetrwanie i prawdę.

Greetings!

Oto przybywam do was z książką, którą opiszę wam we współpracy z wydawnictwem Sine Qua Non. Tytułem wstępu powinnam raczej wspomnieć o tym jak bardzo ta książką mną poruszyła, ale to pewnie was nie obchodzi. Dlatego spokojnie, co raczej będzie trudne, zapraszam was na autobiografię ( przynajmniej po części ) kobiety, która przeszła piekło. Będzie to słabe zaproszenie, ale myślę, że część z was powinna chociaż w małym stopniu zainteresować się tą nietypową kobietą.

Zapraszam.

miedzyswiatami_front_1000px
Tytuł: Między światami. Moje życie i niewola w Iranie
Autor: Roxana Saberi
Liczba stron: 384 stron i 8 zdjecia
Wydawnictwo: SQN
Data wydania: 23 września 2015 ( TADAAM! )

31 dzień stycznia, anno domini 2009. Amerykańska reporterka zostaje siłą wyciągnięta z domu przez czterech mężczyzn i brutalnie aresztowana. Zostaje oskarżona o szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych. W procesie, który był całkowicie pokazowy, jednocześnie trafiając na pierwsze strony gazet całego świata, zostaje skazana na osiem lat pozbawienia wolności. Wyrok ma odsiadywać w bezwzględnym teherańskim więzieniu Evin. Ludzie wychodzą stamtąd zmaltretowani psychicznie i fizycznie…o ile w ogóle wychodzą. To właśnie w tym momencie zaczyna się brawurowa walka o wolność. W sprawie Roxany interweniują znani politycy, m.in. Barack Obama, liczne organizacje międzynarodowe, oraz tysiące ludzi poruszonych losem kobiety, która została właściwie aresztowana i skazana za niewinność.

Między światami to książka, którą mogę z czystym sercem polecić każdemu kto lubuje się w biografiach i literaturze faktu, ale i chce się w jakiś sposób oczyścić. Zapytacie jak można osiągnąć/ poczuć się oczyszczonym po lekturze książki traktującej o niewoli o więzieniu w samym środku totalitarnego piekła? No właśnie, sęk w tym, że można. Czytając książkę Saberi, dociera do czytelnika jak sielskie i lekkie życie mamy. Nikt was nie wydziera z domu, nie mówi, że szpiegujecie dla wrogiego kraju, nie wtrąca was do więzienia, przy którym to w Shawshank czy z Ostatniego bastionu to pikuś. Czytając tę książkę, nie tylko byłam nastawiona na dramat jaki przyszło przeżyć tej kobiecie, ale i ze względu na to, jak sobie z tym wszystkim poradziła. Ile ją i ludzi, którzy jej pomagali to wszystko kosztowało. Prawda jest taka, że osoby takie jak Roxana nie mają łatwo, nawet, a może i zwłaszcza po tym, kiedy koszmar się kończy. Zawsze istnieje ryzyko, że jednak nie jest się bezpiecznym. Saberi udowadnia jednak, że siła ducha jest podstawą w walce z reżimem i z jego narzędziami. Między światami to przedstawienie piekła jakim jest życie w Iranie.

Podsumowując: Gorąco polecam – książka jest niesamowita, godna polecenia i co najważniejsze – porusza bardzo ważne tematy, takie jak prawa człowieka. Co więcej, książkę czyta się dobrze ( chodzi mi bardziej o styl, nie o treść ) i jestem pewna, że jeśli kiedyś was przekonałam do autobiografii Ronniego O’Sullivana, tak jestem pewna, że sięgniecie i po tą pozycję.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Sine Qua Non.

Wam za to dziękuję za uwagę i życzę zaczytanego dnia.

Hasacz.

Reklamy

4 uwagi do wpisu “Premiera: „Między światami. Moje życie i niewola w Iranie.” Roxana Saberi. Rzecz o niewoli, dramatycznej walce o przetrwanie i prawdę.

  1. To prawda. Często narzekamy, jak to nam źle, a tymczasem mamy ogromne szczęście, że żyjemy w kraju zachodniej cywilizacji, gdzie prawa człowieka są respektowane. Chciałabym przeczytać tę książkę. Twoja recenzja jest dowodem na to, że warto. 🙂

    (W nazwisku Obamy wkradła się literówka.)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s