R. J. Palacio „Cud Chłopak”. Rzecz o niedoskonałości i odrzuceniu. Czas na naukę.

Greetings!

Przybywam do was dzisiaj z książką,o której wspominałam już nie raz nie tylko na blogu, ale i na kanale. Napiszę dzisiaj o książce, która skradła moje nieczułe serducho i sprawiła, że się w niej zakochałam bez pamięci. Wiecie jak w tych czasach trudno o ludzi, którzy przy pierwszym spojrzeniu nie omiotą waszej osoby wzrokiem, a potem nie robią zniesmaczonej miny i nie odwrócą wzroku, jeśli nie spełniacie akurat panujących „wymagań” wizualnych? Niestety – przynajmniej tu gdzie mieszkam – ludzie oceniają głównie po wyglądzie, niezależnie jak niesamowitą osobowość ktoś posiada. Książka, którą chcę wam dzisiaj przedstawić jest niesamowicie pouczająca, ale i chwytająca za serducho.

Nie zanudziłam was wstępem? W takim razie, zapraszam 😀

cud-chlopak-okładka

Tytuł: Cud Chłopak [ eng. Wonder ]
Autor: R.J. Palacio
Ilość stron: 416
Wydawnictwo: Albatros

Bycie normalnym dzieckiem to przywilej. Przynajmniej w przypadku dziesięcioletniego Augusta. Bo przecież na widok zwykłego dziesięciolatka inne dzieci nie uciekają z krzykiem, a starsze i dorośli nie odwracają wzroku z obrzydzeniem, przerażeniem, albo w najlepszym wypadku konsternacją. August to cudowny, ciepły, dowcipny i niesamowicie inteligentny chłopiec, którego skrzywdziło życie. Dlaczego? August urodził się z mutacją genu, co wpłynęło na jego wygląd – z tego powodu ma zdeformowaną twarz. Zanim skończył dziesięć lat, przeszedł dwadzieścia siedem operacji. Nim poszedł do szkoły widział siebie przez pryzmat swoich rodziców i siostry, którzy kochają go bezwarunkowo, niezależnie od tego jak wygląda. Teraz jednak kiedy przyjdzie mu pójść do szkoły – od razu do piątej klasy – przyjdzie mu się zmierzyć ze światem rówieśników i starszych uczniów, którzy nie zawsze będą go traktować dobrze. Kontakt z rówieśnikami zmieni Augusta, ale czy tylko jego?

Cud chłopak ” to powieść poruszająca, rozgrzewająca serce i prawdziwie pouczająca. W książce mamy do czynienia z tym samym co August. Możemy spojrzeć na świat oczami chłopca, którego skrzywdziło życie mutacją genu. Momentami August doznaje brutalnych zderzeń z rzeczywistością, gdzie ludzie są uprzedzeni, albo zwyczajnie chamscy i podli. Jednak August spotyka na swojej drodze też takich ludzi, którzy dostrzegają w nim te wszystkie cudowne cechy, które dostrzegają w chłopcu jego rodzice. Czytając ” Cud chłopaka ” przeżywałam ją w przeróżny sposób. Bywało, że wzdychałam i marzyłam o przytuleniu tego biedactwa jakim wydawał się być w danej chwili August. Jednak momentami miałam ochotę warczeć i pobić tych, którzy krzywdzili tego cudownego chłopca. Mało jest takich postaci literackich, które potrafiłyby mnie poruszyć, tak jak zrobił to August. Co lepsze wcale nie było to spowodowane tym co mu się przydarzyło jeszcze w łonie matki. Zwykle uchodzę za osobę, której brak wszelkich odruchów jakie miałby każdy inny człowiek – współczucie, instynkt macierzyński. Tym czasem August nie dość, że skradł moje serducho to jeszcze sprawił, że mam ochotę go adoptować. Za to samo zakończenie książki doprowadziło mnie do takiego wzruszenia, że zbierałam się do kupy przez kolejne dwa-trzy dni. R. J. Palacio dała radę i pokonała mnie bez najmniejszego problemu.

Książkę mogę polecić KAŻDEMU. Naprawdę. Choć mówi się, że ” Cud chłopak ” to lektura z gatunku young adult / new adult to jestem pewna, że każdy może to przeczytać i nauczyć się czegoś nowego od Augusta. Książka wędruje na listę ulubionych książek i podejrzewam, że będzie to jedna z książek roku.

Ode mnie to tyle na dzisiaj, a wam życzę zaczytanego dnia.

Hasacz.

Reklamy

8 uwag do wpisu “R. J. Palacio „Cud Chłopak”. Rzecz o niedoskonałości i odrzuceniu. Czas na naukę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s