” Alfred Hitchcock – nieznana historia ‚Psychozy’ ” Stephen Rebello. Hasacz z nożem w łapie.

Witajcie w czwartkowe popołudnie.

Dzisiaj przychodzę do was z książką, która dość długo mnie kusiła. Jako niegrzeczne dziecko, które nigdy nie słuchało specjalnie zakazów rodziców dotyczących wszelkich filmów, które były nieodpowiednie dla młodych widzów, zawsze uwielbiałam serię filmów „Alfred Hitchcock przedstawia” – tak, wiem byłam dziwnym dzieckiem. Cóż poradzić. Cała ja.
Nie mniej jednak dzięki wydawnictwu Sine Qua Non, mam przyjemność omówić i zachęcić was do książki Stephena Rebello.

Nie przedłużając – oto historia „Psychozy„.

hitchcock_duza

Tytuł: Alfred Hitchcock – Nieznana historia Psychozy.
Autor: Stephen Rebello
Ilość stron: 323
Wydawnictwo: Sine Qua Non

Alfreda Hitchocka – jak przypuszczam – nie trzeba nikomu przedstawiać. Mistrz suspensu – człowiek, który jest doskonale znany widzowi nie tylko z twarzy, jako, że pojawiał się we własnych filmach. Kto nie widział „Ptaków”, „Północ, północny zachód”, „Zawrotu głowy” czy „Okna na podwórze” ? Niewiele jest w historii kina filmów tak śmiałych i przełomowych jak „Psychoza„. Jednak czy film do końca był fikcją, jak wszyscy sądzimy? Jak naprawdę wyglądały kulisy powstawania najsłynniejszego thrillera w historii kina, z najbardziej przerażającą sceną szalonego nożownika? Skrupulatnie, kawałek po kawałku poznajemy przebieg prac nad scenariuszem i niemałe, prywatne śledztwo w sprawie makabrycznych zbrodni Eda Geina, który zainspirował nie tylko Hitchcocka, a i amerykańskiego pisarza Roberta Blocha do napisania powieści, będącej główną inspiracją do nakręcenia filmu.

Czytając „Nieznaną historię…” poznajemy kulisy nie tylko powstania samego filmu, ale i mamy dokładny obraz tego jak pracę na planie odbierali sami aktorzy. Pełna unikalnych wywiadów książka, jest nie tylko poniekąd biograficzną opowieścią snutą przez wiele osób, ale i dokładnym odzwierciedleniem małej obsesji Hitchcocka, który nie tylko z trudem dążył do perfekcji podczas kręcenia filmu, ale i jak trudno było mu potem stworzyć coś nowego. Poznajemy nieco zawiły sposób rozumowania samego – już nieżyjącego – Alfreda. Zwykł mawiać, że „Film powinien być mocniejszy niż umysł” – co coraz częściej możemy zaobserwować we współczesnym kinie, choć przypuszczam, że więcej w filmach jest fikcji twórczej niż faktu czy rzeczywistości.
Scena z nożownikiem stała się legendarna i jakby na to nie spojrzeć, każdy współczesny film grozy w jakiś sposób wzoruje się na filmach Hitchcocka. Często mawia się, że każdy geniusz musi kiedyś oszaleć lub każdy geniusz ma swoje fanaberie. Fanaberią samego Hitchcocka była „fiksacja” na punkcie morderstw.

Książkę mogę polecić każdemu miłośnikowi „starego” kina i twórczości Alfreda Hitchcocka.

” Nikt,ale to nikt nie zostanie wpuszczony na salę po rozpoczęciu seansu! Obejrzyj ten film od początku albo… wcale! „

– oryginalne hasła reklamowe Psychozy Alfreda Hitchcocka

Za książkę raz jeszcze dziękuję wydawnictwu Sine Qua Non.

Na podstawie książki zrealizowano film. W rolach głównych: Antony Hopkins, Helen Mirren i Scarlett Johanson. [ premiera odbyła się 8 lutego 2013 roku ]

Zaczytanego wieczoru.

Hasacz

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “” Alfred Hitchcock – nieznana historia ‚Psychozy’ ” Stephen Rebello. Hasacz z nożem w łapie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s