„Ni Ikred fun” – Nigdy nie ufaj elfom czyli o bandzie trzynastu krasnoludów z Hobbita.

[SPOILERY!!]

Dzisiaj przyglądnę się „Wesołej Gromadzie Trzynastu” czyli krasnoludom z filmu „Hobbit: Unexpected  Journey”.(nie napisałam polskiego tytułu, chcąc zachować spokój umysłu.) Opisy postaci będą moimi osobistymi odczuciami – nie sugerować się.

DWARVES

Thorin The Oakenshield (Dębowa Tarcza) – książę krasnoludów (później piąty król Pod Górą),syn Thráina II (czwartego króla Pod Górą), wnuk Thróra (trzeciego króla Pod Górą).  Był pomysłodawcą wyprawy do Samotnej Góry, której przewodził.
Thorin podczas pierwszego spotkania (oczywiście w dziurze Hobbita) nie jest zbyt przychylnie nastawiony do samego niziołka. Jeśli chodzi o swoich pobratymców, jest oddanym wodzem i dobrym towarzyszem.  Nosi się zupełnie jak jego dziadek Thrór, jest uparty i momentami jego duma trochę przeszkadza w całej wyprawie. Można by powiedzieć,że trąci trochę szkockim charakterem – uparty i pamiętliwy. Wikipedia + dobre źródła podają,że Thorin zginął podczas Bitwy Pięciu Armii – jak to pokaże Peter Jackson w filmie – nie wiadomo. Osobiście wątpię,żeby oszalał z „miłości” do złota jak jego dziadek. Od momentu „starcia” z trollami walczył Orcristem. Miecz został wykuty w Gondolinie przez elfy wysokiego rodu – przodków Elronda. – podsumowując : Thorin to jeden z moim ulubionych krasnoludów, mimo swojego charakteru. W filmie jego rolę odegrał Richard Armitage.

Glóin – krasnolud z rodu Durina, syn Gróina i brat Óina. Był bankierem w grupie Thorina. Sympatyczny dwarf ,który w późniejszych latach,po zdobyciu Ereboru,ożenił się i miał syna Gimliego – pojawia się też we Władcy Pierścieni,biorąc udział w naradzie Elronda w sprawie pierścienia Saurona. Odważny wojownik i dobry brat. Osobiście polubiłam tą postać. w filmie zagrał go
Peter Hambleton.

Óin – krasnolud z rodu Durina, syn Gróina,starszy brat Glóina. Prawdopodobnie dostał imię po królu Ereboru. W grupie Thorina pełnił funkcję „lekarza” z racji swojej profesji – był chemikiem. Przygłuchy na prawe ucho (przynajmniej w filmie),bardzo sympatyczny i ciepły krasnolud, łagodnie usposobiony względem swoich kompanów. Po bitwie, w której zginął Thorin oraz Kili i Fili ( nie ukrywam mojej rozpaczy na wieść o śmierci Kiliego) zostały rozdzielone łupy,a za swoją część łupów wybudował dom, gdzie żył ponad 50 lat,ciesząc się niewątpliwie doskonałą reputacją – bowiem żył w czasie rozkwitu królestwa. W filmie Óina zagrał John Callen.

Balin – krasnolud z królewskiego rodu Durina, syn Fundina, starszy brat Dwalina. Przez krótki czas władał Morią (okres pięciu lat). Brał udział w tragicznej wyprawie Thráina, która zakończyła się śmiercią większości uczestników i zaginięciem monarchy. Balin w grupie Thorina, pełnił funkcję doradcy. Od początku był pozytywnie nastawiony do Bilba, który dołączył jako czternasty uczestnik wyprawy do Ereboru. Był ciepłym i miłym krasnoludem, jednak po oddaniu władzy w Morii, zginął podczas przechadzki nad Jeziorem Zwierciadlanym, przeszyty strzałą Orka. Pochowano go w Komnacie Mazarbul.  (niedługo po jego śmierci ,reszta towarzyszy zamieszkująca Morię,została wybita przez Okrów – nad czym szczerze ubolewam). W filmie zagrał go Ken Stott.

Dwalin – krasnolud z rodu Durina, syn Funduna , młodszy brat Balina. Doskonały wojownik, brał udział w wojnie z Okrami w Morii. Podobnie jak Balin brał udział w wyprawie Thráina i wyprawie do Samotnej Góry. Prawdopodobnie brał udział w bitwie o Dale i Wojnie o Pierścień. W stosunku do swoich pobratymców był ciepły i wesoły. Nie wiadomo jak zginął. Jego rolę w filmie „Hobbit (2012) odegrał Graham McTavish.

Bofur – krasnolud, nie pochodzący z plemienia Durina, choć bardzo z nim związany, a w szczególności z Thorinem. Jego bratem był Bombur, kuzynem zaś Bifur. W 2941 TE wszedł w skład jego kompanii, która miała dotrzeć do zajętej przez Smauga Samotnej Góry, poznał tam Bilba Bagginsa. Wyprawa osiągnęła skutek i krasnoludom udało się przejąć Erebor. W następnych latach Bofur zamieszkiwał w odnowionym królestwie, zmarł prawdopodobnie na początku Czwartej Ery. Walczył w Bitwie Pięciu Armii . W filmie jego rolę odegrał James Nesbitt.

Bifur  – Krasnolud, kuzyn Bofura i Bombura. Był członkiem kompanii Thorina Dębowej Tarczy. Po 2941 roku mieszkał w Ereborze. Walczył w Bitwie Pięciu Armii.  W kompanii Thorina pełnił funkcję wojownika – przez kontuzje,którą odniósł w młodości , mówi jedynie w Khazalid – starokrasnoludzkim. W filmie „Hobbit” w rolę Bifura wcielił się William Kircher.

Kíli – krasnolud z rodu Durina,młodszy brat Fíliego, siostrzeniec Thorina, książę Ereboru. Urodził się w Ered Luin, gdzie się wychował i spędził większość życia. Był młodszym bratem Fíliego. Jego matką była Dis (siostra Thorina) natomiast imię jego ojca nie jest znane. Był wychowywany z bratem przez wuja Thorina.Uczestniczył w wyprawie organizowanej przez Thorina do Samotnej Góry. Wraz z bratem byli najmłodsi na tej wyprawie, przez to ich wuj Thorin nakazywał właśnie im wykonanie wielu trudnych zadań. Zginął w Bitwie Pięciu Armii broniąc rannego Thorina przed orkami. Został pochowany u boku Thorina w jaskiniach Samotnej Góry. W filmie władał dwuręcznym mieczem i był doskonały łucznikiem – jego postać zagrał Aidan Turner ( miodnie po prostu,choć wygląd był niezgodny z książką…ale kogo to obchodzi.)

Fíli – krasnolud z rodu Durina, starszy brat Kíliego, siostrzeniec Thorina, książę Ereboru. Urodził się w Ered Luin, gdzie spędził większość życia. Był synem Dis (siostra Thorina II) i krasnoluda nieznanego z imienia. Miał młodszego brata imieniem Kíli. Razem z bratem był wychowywany przez surowego wuja Thorina. Wraz z bratem wyruszył na wyprawę Kompanii Thorina do Ereboru. Wtedy poznał Bilba Bagginsa. Podobnie jak brat, zginął w Bitwie Pięciu Armii.  Zostali pochowani u boku Thorina II Dębowej Tarczy w jaskiniach Samotnej Góry. W filmie jego rolę odegrał Dean O’Gorman – władał dwoma, jednoręcznymi mieczami.

Dori – krasnolud z rodu Durina, brat Noriego i Oriego, członek Kompanii Thorina. Prawdopodobnie ,podobnie jak Óin pełnił funkcję lekarza – z racji swojej profesji – był zielarzem. Po wyprawie osiadł w Ereborze. Był członkiem prawy pod Samotną Górę. Poznał wtedy Bilba Baginsa. Walczył w Bitwie Pięciu Armii. Nie wiadomo w jakich okolicznościach zmarł. Bardzo troszczył się o swojego młodszego brata Oriego. W ekranizacji jego rolę odegrał Mark Hadlow.

Nori  – krasnolud z rodu Durina. Brat Doriego i Oriego. Członek Kompanii Thorina. Brał udział w wyprawie pod Samotną Górę, gdzie jak reszta kompanii poznał Bilba i walczył w Bitwie Pięciu Armii. Nori został przedstawiony jako kleptoman,który „zbierał pamiątki” i często pakował się w kłopoty. Nie wiadomo jak umarł – prawdopodobnie osiadł w Ereborze , podobnie jak Dori. Noriego zagrał Jed Brophy.

Ori – krasnolud z rodu Durina. najmłodszy brat Doriego i Noriego. Mieszkał przez długi czas w Ered Luin. Uczestniczył w wyprawie do Ereboru. Walczył w Bitwie Pięciu Armii. Wśród krasnoludów w odnowionym Królestwie pod Górą zajmował zapewne wysoką pozycję. W 2989 roku wyruszył wraz z Balinem i jego towarzyszami do Morii. Poległ zabity przez orków, jako jeden z ostatnich członków krasnoludzkiej kolonii, broniących do końca Sali Mazarbul. Większość zapisków z Księgi Mazarbul jest właśnie autorstwa Oriego. W filmie został przedstawiony jako młody,naiwny krasnolud,który porywał się z motyką na słońce.  Filmowy Ori to Adam Brown.

Bombur  – krasnolud, kuzyn Bifura i brat Bofura. Był potomkiem mieszkańców Morii lecz nie był potomkiem Durina. Należał do Kompanii Thorina.  Spośród towarzyszy wyprawy do Samotnej Góry, Bombur odznaczał się nieprzeciętnie dużą tuszą. Po Bitwie Pięciu Armii osiadł w Ereborze,  gdzie tak utył, że potrzeba by sześciu młodych krasnoludów, aby go unieść. W kompanii pełnił funkcję kucharza. Filmowego Bumbura zagrał Stephen Hunter.

Wesoła Gromada najlepiej sprawdziła się podczas walki,które bardzo mnie wciągnęły – oczywiście, nie omieszkałam obejrzeć filmu trzy razy. Seans w kinie + dwa seanse w domu w wersji rozszerzonej (czyt. bonusowe sceny). Tą drugą wersję gorąco polecam – jest o wiele więcej śmiesznych scen – takich jak pomyłka Kíliego w określeniu płci elfa w dolinie Imladris – szerzej znanej jako Rivendell.

Prócz dodatkowych scen,które wnosiły więcej humoru, bardziej porwały mnie piosenki.  Takie jak ” Far over the Misty Mountain Cold” czy „Blunt the knives

Gorąco polecam i mam nadzieje,że ktoś wybierze się ze mną na „Hobbit : Desolation of Smaug„.
Na zakończenie – łapcie piosenkę do drugiego filmu w wykonaniu Eda Sheerana.

Milego dnia. Przerośnięty Dwarf.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s